חיים בן חיה

אופרה קאמרית


רקע
בשנים 1912-1914 פעלה משלחת אתנוגרפית במימון הבארון גינצבורג, בראש המשלחת עמד הסופר ש. אנסקי (שלמה-זנבל רפופורט 1863-1920) וחברי המשלחת (בין היתר המלחין יואל אנגל והצייר יודובין) עברו ב-67 מקומות יישוב של יהודים ברחבי אוקראינה.
מטרת המשלחת הייתה לאסוף, להציל ולשמר ערכי תרבות מהחיים המסורתיים של היהודים.

מזכיר המשלחת היה הסופר אברהם רכטמן והוא פרסם בשנת 1958 ספר ביידיש בשם "אתנוגרפיה ופולקור יהודי" (הוצאת ייווא, בואנוס איירס) ובו ספורים, תיאורים ותמונות מאוסף המשלחת האתנוגרפית. פרק מיוחד בספר מוקדש לסיפורי בתי העלמין היהודיים. חברי המשלחת ביקרו בבתי עלמין, צילמו מצבות שעליהן כתובות מיוחדות וחקרו ורשמו את סיפור המעשה אליו התייחס הכיתוב של המצבה.

תקציר העלילה
הסיפור המופלא אודות חיים בן חיה אשר נולד בקבר אמו... שאוב מספרו של אברהם רכטמן. הסיפור, מתייחס לכיתוב על מצבה בבית הקברות הישן באוסטרו, עיירה בפולין, שם נמצאה מצבת אבן מרובעת, עליה חרוט באותיות בולטות:

פ"נ חיים בן חיה שנולד בקבר אמו.

באוסטרו חי לו זוג צעיר. שמו היה שמואל ושמה חיה. היא, בתו של נגיד. הוא סוחר יערות מצליח, שגם עסק במשלוח עצים בנתיב הנהרות לגרמניה. הזוג חי לו בשלום ובשלוה ובאהבה גדולה. ולמרות שעברו כבר מספר שנים מאז החתונה, טרם זכו לילד משלהם... עד אשר לילה אחד הופיע "זר" בעיירה... חיה הרתה, כל העיירה רוחשת ומרכלת והרב מחליט לבסוף לנדות את חיה מהקהילה.

ספור טרגי זה מגיע לסיום בלתי צפוי, שמנתץ תמונה אידילית של החיים בעיירה. מצד אחד הוא מציג את התוצאות הרות האסון של הרכילות הזדונית, מאידך הוא מציג את האופטימיזם והאמונה אשר אפיינו את החיים היהודיים.

ביצועים
12.01.2007 בית לייוויק, תל-אביב, ביצוע קונצרטנטי

מנצח: יבגני לויטאס
סופרן: נטליה דיגורה
בריטון: מיכאל גאיסינסקי

בתמיכת המשרד לקליטת עליה, משרד המדע התרבות והספורט, קרן אברהם לרנר ליידיש בישראל.

מן העתונות
"ביצוע נפלא של הרכב קאמרי של שמונה מוסיקאים, עם המלחין ליד הפסנתר והשירה המרשימה של נטלי דיגורה, סופרן ומיכאל גייסינסקי, בריטון."
יצחק לודן, לעבנס פראגן, מרץ-אפריל 2007

"עולם המוסיקה הרוויח אופרה יוצאת מן הכלל. עולם היידיש יכול להתגאות בה".
פסיה פורטנוי, פארווערטס, ניו יורק, פברואר 2007

 

20.10.2008 , 21.10.2008, 1.11.2008, 2.11.2008, 26.11.2008
תיאטרון רודי, דרזדן, גרמניה, בכורה ביצוע בימתי.

במאית: טל שחר
מנצח: פרידמן שולץ
סופרן: סוזן רייבהולץ
בריטון: מטיאס קליינרט
חיה: סנדי אשר
שמואל: דטלף הוטשנרויטר
רקדניות: לילי הוברט, ויקטוריה וולף
הפקה: רוקתיאטר דרזדן

מן העתונות
"פשטות ידידותית... הפתעה חיובית כאשר אנו מקבלים את השילוב של הגשת סיפור, רקע תרבותי ובשורה מוסיקלית. המוסיקה היא מלודית, מושתת על דקות אינטלקטואלית."
Peter Zacher, Dresden Nachrichten, October 22, 2008

"האופרה הקאמרית חיים בן חיה היתה לפיסגה בפסטיבל ה-12 למוסיקה ותיאטרון יידיש בדרזדן. תוצאה של התמסרות מלאה, אידיאליזם ועבודת צוות, שנוצרה בזמן קצר מאד ועם תקציב מינימלי."
Karsten Bluthgen, Sachsische Zeitung, October 22, 2008

 
 

 

 

 

 

 

 


כל הזכויות שמורות לדניאל גלאי  עיצוב: יואב הרמן  פיתוח: בטא-נט