דניאל גלאי

 
זוכה פרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים לשנת 2009.
המוניטין של דניאל גלאי כקומפוזיטור התבסס על ידי ביצוע של יצירותיו התזמורתיות, מוסיקה לתיאטרון, לבלט ומוסיקה קאמרית בארצות שונות. הלחין מוסיקה לטקסטים ביידיש של סיפורי-עם, פואמות של פרץ מרקיש, אברהם סוצקבר ואורי צבי גרינברג, ואופרות קאמריות לליברטי משלו. ניגוני הכליזמר בניחוח קלאסי שהלחין בוצעו ע"י גיורא פיידמן ועוד אמנים מובילים בעולם.

גלאי נולד בארגנטינה בשנת 1945 ועלה לישראל ב-1965. קבל תואר מסטר לאמנות מאוניברסיטת שיקגו אשר השלים את לימודיו המוסיקליים לתארים נוספים בפסנתר תיאוריה והלחנה מהקונסרבטוריון הלאומי בבואנוס איירס ומאוניברסיטת תל-אביב, אקדמיה למוסיקה ע"ש רובין.

מזה מספר שנים מכהן כיו"ר בית לייוויק, אגודת סופרי ועיתונאי יידיש בישראל, שם הכניס תמורות, כדי למשוך דורות צעירים לתרבות ולספרות היהודית. מחזות, שירים ומאמרים שכתב, פורסמו בספרים ובפרסומים שונים בישראל ובחו"ל. חבר במערכת "נייַע וועגן" ובהוצאת הספרים ה.לייוויק. דניאל גלאי פעיל למען הפצת תרבות היידיש והכרת הזהות האשכנזית. יצירותיו, כתביו והופעותיו הטביעו חותם בתרבות הישראלית.
 

“דניאל גלאי מלחין ופסנתרן, פדגוג ומרצה נמנה, לדעתי, עם המוסיקאים הישראליים הבולטים והמעניינים ביותר. תרומתו לתרבות המוסיקלית בארץ משמעותית ובעלת-ערך בכל תחום מתחומי פעילותו. ביצירותיו הוא מתגלה, מחד גיסא, כיוצר מקורי בן-זמננו, השולט ברזי הקומפוזיציה העכשווית; ומאידך גיסא, כממשיך נאמן של המסורת המוסיקלית היהודית, בייחוד זו של מזרח-אירופה, על ניגוניה המגוונים - מתפילת החזן עד לנעימת הכליזמר ושיר-העם היידיש, שאותם הוא חי ונושם ממש כמוסיקאי בן-העם.

כמי שקשור בכל נימי נפשו למורשת התרבותית של יהדות מזרח-אירופה, ובכלל זה למורשתה של התרבות היידיש עלה בידי גלאי ליצור מוסיקה, המשלבת באופן מרתק את מקורות ההשפעה השונים שלו. מוסיקה, שהיא ביטוי אישי וכן לעולמו הייחודי...נראה לי, כי גם יצירות, שאינן נובעות במישרין מתמאטיקה יהודית - כגון ה"מיניאטורות" הגבישיות והתמציתיות לפסנתר - משקפות את זהותו כמלחין יהודי וכמי שמקיים בפעילותו המוסיקלית שילוב נדיר של מוסיקה אמנותית ומוסיקה עממית.

דניאל גלאי, מבכירי מלחינינו, הוא אינטלקטואל מוסיקלי בן-זמננו. בנוסף לכך גלאי הוא איש ספר, שזיקתו ליידיש, לספרותה ולתרבותה עמוקה ושורשית. מזיגה נדירה זו של יכולות, מיומנויות ורגישויות היא שמסבירה את הצלחתו של המלחין...”

יוסי פלס


כל הזכויות שמורות לדניאל גלאי  עיצוב: יואב הרמן  פיתוח: בטא-נט